بهترین کتاب ها برای بالا بردن مهارت برنامه ریزی

برترین کتاب ها برای برنامه ریزی
فهرست مطالب

حتما شنیده اید که با برنامه ریزی درست ، می شود به تمام اهداف رسید؟!

حالا اگر تمام عوامل تاثیر گذار که باید چاشنی این برنامه ریزی شود ؛ مانند : تلاش ، تعهد ، استمرار ، منطقی و عملی بودن و… را هم همراهش کنیم ؛ این جمله بدون شک درست است .

اما اگر با برنامه ریزی می شود به اهدافمان برسیم و کل ماجرا همین اندازه ساده و قابل انجام است ؛ پس این همه آدم با یک کوله بار بزرگ از اهداف تحقق نیافته چه می کنند ؟؟؟

این سوال درستی است ، اما حداقل سال ها تحقیقات معتبر نشان داده این دسته از افراد یا آموزش درستی برای مهارت برنامه ریزی نداشته اند یا در عمل آنچنان متعهد نبوده اند یا خوش شانس (خوش شانسی یعنی خودمان را در شرایطی قرار دهیم که رسیدن به هدف برایمان ممکن تر شود) نبوده اند و…

در هر صورت  اگر مهارت برنامه ریزی را درست یاد بگیریم و مهارت های لازم را که باید چاشنی آن باشند به دست بیاوریم ؛ ما هم با برنامه ریزی به اهدافمان خواهیم رسید.

در این مقاله سعی کردیم بهترین کتاب هایی که از ما یک فرد با برنامه که می داند چطور اهدافش را محقق کند را  معرفی و بررسی کنیم.

کتاب ( فرمول بهره وری با ایجاد فهرست کار ها )

قول این کتاب ؛ کم کردن استرس با ایجاد یک فهرست کار کار آمد برای ما هست.

این کتاب کم حجم حدودا 100 صفحه ای ، یک راهنمای جامع برای یاد دادن برنامه ریزی است. خلاقیت نویسنده این کتاب «دیمن زاهارا یادس» در آموزش مهارت بر نامه ریزی قابل تحسین است .

او در این کتاب تمام روش های رایج برنامه ریزی که تا کنون شنیده یا نشنیده اید را توضیح می هد و تمام نقاط ضعف و قوت آن ها را نشان می دهد ؛ در نهایت با خواندن این کتاب یاد می گیریم ، برنامه ریزی ای متناسب با شخصیت و عادت های خودمان  داشته باشیم که در واقع چکیده ویژگی های مثبت تمام برنامه ریزی های رایج باشد.

تجربه خواندن این کتاب می تواند جالب باشد چون در خلل بررسی نقاط ضعف و قوت سایر برنامه ریزی ها ، متوجه اشتباهات و یا ویژگی های بالقوه خودمان هم می شویم.

کتاب فرمول بهره وری با ایجاد فهرست کارها

می توانید این کتاب را از سایت کتابفروشی کاغذ کاهی تهیه کنید.

کتاب ( برنامه ریزی به روش بولت ژورنال )

قول این کتاب : کمک می کند تا از مسافر هواپیمای زندگی خود بودن به خلبانی آن ارتقا پیدا کنید.

به انتخاب خوانندگان ، یکی از خلاقانه ترین کتاب هایی که در باره مهارت برنامه ریزی نوشته شده قطعا این کتاب است .

یک روش عالی برای برنامه ریزی که کاملا انعطاف پذیر و متعهدانه است و نکته مثبت آن توجه ویژه به کنترل عواطف و افکار و کنترل چند مسئولیت با هم است.

از مطالعه این کتاب چیزی بیشتر از یادگیری مهارت برنامه ریزی به دست میاوریم و می توانیم از نویسنده این کتاب ( رایدر کارول ) به عنوان یک الگو و حتی عاملی برای انگیزه استفاده کنیم.

نویسنده کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال
رایدر کارول نویسنده کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

نویسنده این کتاب به اندازه کتابش جالب و تحسین بر انگیز است ؛ در واقع رایدر کارول ، درگیر اختلال ADD (یک اختلال رفتاری رشدی که معمولا فرد توانایی دقت و تمرکز روی یک موضوع را نداشته و یادگیری در او کند است ) است و می توانیم تصور کنیم رسیدن به هدفی بعد از هدف بعدی چقدر برای فردی با این اختلال دشوار به نظر می رسد .

کارول هم سال ها با مشکلات ADD درگیر بود تا این که برنامه ریزی به روش بولت ژورنال را طراحی کرد و به خوبی توانست حتی با وجود عالی نبودن در یادگیری و تمرکز به اهداف و برنامه هایش برسد .

در این کتاب یاد می گیریم : 

 • چطور اهدافمان در زمینه های مختلف ( کاری ، درسی ، ورزشی و….) را در کنار هم جلو ببریم.
 • چطور افکار و عواطف و حالات روحی خودمان را مدیریت کنیم و از مسیر رسیدن به برنامه ها و اهدافمان لذت ببریم.
 • چطور خلاقیت و آرامش فکری را چاشنی زندگی خود کنیم و بهترین خودمان را در عمل نشان دهیم.
کتاب برنامه ریزی به روش بولت ژورنال

می توانید این کتاب را از سایت کتابفروشی کاغذ کاهی تهیه کنید.

جالب است بدانید فردی که مهارت برنامه ریزی خوبی دارد ، در واقع به این دو سوال اصلی جواب داده و راه حل خوبی برایشان پیدا کرده است :

 • چطور می توانم یک برنامه ریزی هدفمند و عملی برای خودم ایجاد کنم؟
 • مهارت های مکمل برای بهتر شدن در این مهارت چیست؟

تا اینجای مقاله دو تا از بهترین کتاب های آموزش مهارت برنامه ریزی را به انتخاب مشتری های کتابفروشی کاغذ کاهی معرفی کردیم و در ادامه قصد داریم کتاب هایی که مکمل این مهارت هستند را معرفی کنیم.

کتاب ( زندگی به روش 80/20 )

قول کتاب : کمتر ، بیشتر است ؛ شعاری که از اتلاف انرژی مان جلوگیری می کند و هوشمندانه ما را به اهدافمان می رساند.

اگر دنبال کننده محتوا ها و کتاب های رشد فردی باشید ؛ احتمالا شعار این کتاب را تحت عنوان ( 80 درصد نتایج از 20 درصد کار های موثر به دست می آید و..) شنیده اید ، اما در عمل بدون دانستن نکات و آموزه های کتابش ؛ این شعار مانند پرت شدن از دره و هدر دادن زمان و انرژی است.  پس قطعا پیشنهاد می کنم مطالعه نسخه اصلی این کتاب را از دست ندهید.

کتاب زندگی به روش 80 /20

می توانید این کتاب را از سایت کتابفروشی کاغذ کاهی تهیه کنید.

کتاب ( عادت های اتمی )

هر چند که در برنامه ریزی خبره باشیم ؛ تا به آن عمل نکنیم نباید انتظار رسیدن به هیچ هدفی را داشته باشیم.

همیشه شنیده ایم اولین قدم سخت ترین بخش ماجراست اما اگر ریشه ای تر نگاه کنیم به ( عادت ) می رسیم ؛ شاید بهتر است بگوییم عادت کردن به انجام یک روتین مشخص آن هم به صورت مستمر و در طولانی مدت ، سخت ترین کار است.

چند سالی است که با کتاب هایی که در زمینه ساخت عادت و اصول آن نوشته شده ، افراد راحت تر می توانند این قدم اول را به بهترین شکل بردارند.

یکی از بهترین کتاب های ساخت عادت هم ، کتاب ( عادت های اتمی ) از جیمز کلییر است . هر چه لازم است درباره ایجاد عادت بدانید در این کتاب هست.

کتاب عادت های اتمی کتابفروشی کاغذکاهی

می توانید این کتاب را از سایت کتابفروشی کاغذ کاهی تهیه کنید.

از اینکه این مقاله را مطالعه کردید متشکریم . اطلاعات و پیشنهاد های این مقاله با توجه به نظرات مشتریان و تجربیات اعضای تیم کتابفروشی کاغذکاهی گرد آوری شده  و امیدواریم کمک کننده بوده باشد.

میانگین امتیاز کاربران
4.5/5
سارا عسگری
سارا عسگری

من سارا عسگری هستم و کتابفروشی کاغذکاهی رو در کنار اعضای تیم کاغذ کاهی مدیریت می کنم. همه ما مشتاق یادگیری هستیم و هدفمون اینه به آدم های بیشتری در این مسیر کمک کنیم و کتاب ها رو برای این کار انتخاب کردیم...

خوشحال می شیم نظرتون رو بشنویم

هلما در 19 فروردین 1401 گفته:

لیست عالی بود
منم کتاب قورباغه ات را قورت بده رو خوندم و نتیحه گرفتم

پاسخ

  سارا عسگری در 7 اردیبهشت 1401 گفته:

  سلام هلما عزیز ، خوشحالم که براتون مفید بوده.

  پاسخ

مارتین در 7 اردیبهشت 1401 گفته:

سلام ،این مقاله خیلی کمکم کرد و بی صبرانه منتظر ورکشاپ پازل برنامه ریزی تون هستم.

پاسخ

  سارا عسگری در 9 اردیبهشت 1401 گفته:

  سلام مارتین عزیز ، خوشحالم که این مقاله براتون مفید بوده و به زودی منتظر همراهیتون در ورکشاپ هستیم.

  پاسخ

رفتن به بالای صفحه

۰۹۱۹۸۴۰۱۷۸۱
با ما در تماس باشید

تمامی حقوق برای وب سایت "سارا تاک" محفوظ است.